ubezpieczenia

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej czyli tak zwane OC, to najpopularniejszy typ ubezpieczenia komunikacyjnego.

Jest to ubezpieczenie obowiązkowe i każdy pojazd, który posiadamy zgodnie z ustawą musi OC posiadać.

Jakie pojazdy musimy ubezpieczyć w ramach OC?

OC powinien posiadać każdy pojazd poruszający się po drogach. Od samochodu, poprzez motor na pojeździe wolnobieżnym kończąc. W ustawie nie ma wzmianki o rowerach, natomiast każdy użytkownik roweru może z kolei wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
Nie możemy zapominać, że w ramach tego ubezpieczenie powinniśmy ubezpieczyć także naczepy i przyczepki, mimo, że nie są to pojazdy, to jednak poruszają się po drodze, co za tym idzie muszą być ubezpieczone.

Garść informacji

Ubezpieczenie OC zawierane jest na pojazd, a nie na ubezpieczającego, dlatego sprzedając auto, prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia danego auta w towarzystwie ubezpieczeniowym przechodzą na nabywcę. To nabywca musi zdecydować, czy chce kontynuować ubezpieczenie auta i w jakiej formie, chyba, że inaczej stanowi zapis na umowie kupna-sprzedaży.

Stawka składki za to ubezpieczenie zależy od wielu czynników i jest różna dla wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych.

autoz3

Kary za brak ubezpieczenia OC

Za brak ubezpieczenia OC ustawa nakłada na właściciela auta kary. Wysokość kary zależy od okresu w jakim pojazd nie był ubezpieczony oraz średniej pensji w kraju w danym okresie.
Dokładne kwoty przedstawia poniższa tabela. (tabela na rok 2017, aktualizacja 10.01.2017)

Samochody osobowe Samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, autobusy Pozostałe samochody
brak OC poniżej 3 dni (20%) 800 zł 1200 zł 130 zł
brak OC od 4 do 14 dni (50%) 2000 zł 3000 zł 340 zł
brak OC powyżej 14 dni (100%) 4000 zł 6000 zł 670 zł

To jednak nie wszystkie problemy jakie czekają właściciela nieubezpieczonego pojazdu. O wiele bardziej sroga może okazać się kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednakże ta kara może mieć miejsce tylko w określonych sytuacjach, np. w chwili, kiedy spowodujemy wypadek autem, które nie posiadało ubezpieczenia. Roszczenia poszkodowanego (jak np. odszkodowanie) zostaną zaspokojone ze środków UFG, a organ ten z kolei będzie mógł dochodzić od nas o zwrot pieniędzy.