ubezpieczenia

Pakiet ubezpieczeń OC + AC

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie auta w pakiecie OC/AC? Przede wszystkim szukanie dobrego ubezpieczenia trzeba zacząć od zaznajomienia się z możliwymi opcjami ubezpieczenia. Istnieje wiele produktów ubezpieczeń komunikacyjnych, po kilka w każdym towarzystwie. Wiedząc czym się różnią łatwiej będzie wybrać najkorzystniejszy pakiet OC/AC.

Pearl White SUV Studio Shot

OC

W przypadku OC nie mamy zbyt wielu zmiennych, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Na pewno przy wybieraniu ubezpieczyciela możemy sprawdzić czy wdrożył on u siebie BLS, czyli Bezpośrednią Likwidacje Szkód. Niestety BLS działa tylko przy małych kolizjach, tylko wtedy, kiedy wartość szkód nie przekracza 30 tys. zł – więcej o BLS przeczytasz w tym artykule.
Co ważne – w wielu przypadkach może okazać się, że podczas gdy samo OC na nasze auto w danym towarzystwie było drogie, to już pakiet ubezpieczeń OC/AC może mieć konkurencyjną stawkę.

Autocasco czyli AC

Najwięcej zmiennych obowiązuje przy ubezpieczeniu Autocasco. Tutaj do wyboru mamy wiele opcji i możemy dopasować ubezpieczenie idealnie do naszych potrzeb.

1. Udziały własne
Mało popularne, ale w niektórych towarzystwach są na porządku dziennym. Udział własny to nic innego jak pomniejszenie sumy ubezpieczenia o wkład własny. Udział własny obniża składkę za ubezpieczenie, bo towarzystwo odpowiada wtedy na mniejszą kwotę niż faktyczna suma ubezpieczenia.

2. Wariant ubezpieczenia
Najczęściej istnieją dwa warianty ubezpieczenia Casco. Wariant serwisowy/warsztatowy i kosztorysowy.
Wariant serwisowy to najczęściej bezgotówkowa likwidacja szkody w Autoryzowanym Serwisie lub warsztacie współpracującym z towarzystwem. Aby naprawa odbyła się bezgotówkowo, najczęściej istnieje potrzeba wykupienia amortyzacji. Warto zapytać również agenta czy naprawa przeprowadzana będzie na oryginalnych częściach czy na zamiennikach.
Wariant kosztorysowy polega na wycenie szkody i kosztu jej naprawy przez specjalistę z zakładu ubezpieczeń, tak zwanego likwidatora szkody.

3. Suma Ubezpieczenia
Każde towarzystwo wycenia auto indywidualnie, dlatego też zwróć uwagę na jaką kwotę dany ubezpieczyciel wycenia Twoje auto.

4. Amortyzacja, czyli potrącenie zużycia części
Towarzystwa zakładają, że części w samochodzie się zużywają i wyceniając szkodę odejmują pewien procent kwoty. Amortyzację można wykupić, dzięki czemu przy ewentualnej szkodzie wypłata świadczenia nie zostaje pomniejszana.

5. Inne
Oprócz tych zagadnień jest jeszcze kilka innych atrybutów ubezpieczenia AC, są to m. in. konsumpcja sumy ubezpieczenia, zakres assistance podstawowego i inne. Aby uzyskać więcej informacji o zagadnieniach i samym ubezpieczeniu AC skorzystaj z wyszukiwarki dostępnej na stronie.