ubezpieczenia

Bezpośrednia Likwidacja Szkód – w których Towarzystwach?

Już 1 kwietnia 2015 roku zmieni się dużo. Na początek w kilku, a w przyszłości zapewne we wszystkich Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Tego dnia oficjalnie ruszy system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS).
To nowość na naszym rynku ubezpieczeń, od teraz ubezpieczyciele będą mogli konkurować również jakością obsługi, nie tylko wysokością składek za ubezpieczenie OC.

luxury sport sedan car on white background 3d rendering

Na czym to polega?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód to system umożliwiający naprawę auta lub uzyskanie odszkodowania u swojego ubezpieczyciela OC, a nie jak dotąd – od ubezpieczyciela sprawcy szkody. To może znacznie przyśpieszyć wypłatę odszkodowania i naprawę auta po szkodzie spowodowanej przez innego użytkownika. Zgłaszając szkodę, w której jesteśmy poszkodowanym do naszego ubezpieczyciela OC, to on zajmie się dochodzeniem roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń sprawcy, bez angażowania klienta.

Kiedy będzie można skorzystać z BLS?

Początkowo, niektóre szkody będą wyłączone z systemu BLS. Wyłączone z BLS zostaną:

  • szkody osobowe
  • szkody, które wystąpiły poza Polską
  • szkody o wartości powyżej 30 tys. zł

Na początek 8 towarzystw

Do przygotowanego w Polskiej Izbie Ubezpieczeń systemu BLS przystąpią następujący ubezpieczyciele: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA, Warta, Aviva, Liberty Ubezpieczenia i Gothaer.
Ale już wiemy, że kolejne towarzystwa nie pozostaną w tyle. Na razie w większości pozostałych towarzystw BLS można dokupić płacąc niską dodatkową składkę lub wykupując pakiet Assistance. Na dzień dzisiejszy pozostałe towarzystwa, które oferują BLS w innej formie niż OC to: Allianz, AXA, Compensa, InterRisk.

Aktualizacja (6 lipca 2015)

W chwili obecnej system BLS działa już w następujących towarzystwach:
Aviva
Concordia Ubezpieczenia
Grupa Ergo Hestia (w tym MTU i You Can Drive)
Gothaer (oficjalne przystąpienie 15 października 2015)
Liberty Ubezpieczenia
PZU
UNIQA
Warta

BLS dostępne po dopłacie lub w innej formie:
Allianz
AXA
Compensa
Interrisk