ubezpieczenia

Ubezpieczenie auta obejmuje m. in. obowiązkowe ubezpieczenie OC, bez którego samochód nie może poruszać się po polskich drogach. Warto także rozważyć zakupienie ochrony Autocasco.

Ubezpieczając auto mamy do wyboru kilka ryzyk i dodatków.
Wśród ryzyk możemy wyliczyć:

  • OC (Odpowiedzialność Cywilna posiadaczy pojazdów mechanicznych)
  • AC (Autocasco)
  • NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków)
  • Zielona Karta

Dodatki to np. Assistance, ubezpieczenie szyb czy opon.

Wszystkie towarzystwa posiadają w swojej ofercie wymienione ubezpieczenia lecz w różnych wariantach.

Istnieją również ubezpieczenia – nazwijmy to – połowiczne, czyli np. Autocasco, które obejmuje tylko kradzież lub tylko szkodę całkowitą.Takie ubezpieczenia znajdziemy co prawda nie w każdym towarzystwie, jednak w większości się pojawiają.

O czym należy pamiętać?

Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu to dowód rejestracyjny i prawo jazdy bądź dowód osobisty ubezpieczającego.
Jeśli chcemy wznowić polisę ubezpieczeniową na kolejny rok idąc do agenta powinniśmy zaopatrzyć się w certyfikat z poprzedniego ubezpieczenia, czyli kartkę potwierdzającą zawarcie ubezpieczenia, którą powinniśmy wozić razem z dowodem rejestracyjnym w pojeździe.

W przypadku, kiedy oprócz OC ubezpieczamy również AC, potrzebne będą oględziny samochodu i dokumentacja fotograficzna robione przez agenta, dlatego u agenta powinniśmy pojawić się autem, które chcemy ubezpieczyć.
Podobną dokumentację fotograficzną agent musi wykonać dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego nawet wtedy kiedy zawieramy tylko ubezpieczenie OC, ale dodatkowo wykupujemy ubezpieczenie szyb.

Przeczytaj więcej o:

Assistance
Autocasco