ubezpieczenia

Dla kredytobiorców jest to obowiązek, ale dla własnego spokoju, ludzie coraz częściej zabezpieczają swój majątek ubezpieczając swoje cztery kąty.

Własne cztery kąty to marzenie każdego. Kiedy już wybudujemy swój dom, albo kupimy mieszkanie za nasze ciężko zarobione pieniądze warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojego mienia.

Zarówno dom jak i mieszkanie możemy ubezpieczyć jako sam budynek (ubezpieczenie murów i budynku) ale też to co się w nim znajduje (ubezpieczenie ruchomości domowych i wyposażenia). Składka za ubezpieczenie zależy przede wszystkim od metrażu i wartości domu. W przypadku mieszkania ważne jest również piętro na którym się ono znajduję. Równie ważnym czynnikiem jest lokalizacja (weryfikowana poprzez kod pocztowy adresu nieruchomości). Tak na prawdę do podstawowego ubezpieczenia tyle wystarczy. Co innego jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć również to co znajduje się w środku domu i mieszkania.

Nieruchomości możemy ubezpieczyć od pożaru i żywiołów, dewastacji, kradzieży czy nawet rabunku. Od nas zależy jaki rodzaj ryzyk wybierzemy podczas wypełniania polisy.

Rodzaje ubezpieczeń

Istnieją dwa główne rodzaje ubezpieczeń majątkowych. Ubezpieczenia obejmujące ryzyka opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz tak zwany All Risk, czyli ubezpieczenia obejmujące wszystko, poza sytuacjami wykluczonymi w OWU. Oczywiście to drugie jest dużo bardziej korzystnym, ale też nieco droższym ubezpieczeniem. Do każdej polisy powinieneś dostać Ogólne Warunki Ubezpieczenia w formie papierowej lub elektronicznej, warto się z nimi zapoznać.

Wyposażenie i ruchomości domowe

Zabudowa kuchenna to element stały mieszkania
Zabudowa kuchenna to element stały mieszkania

Wielu z nas może się zastanawiać co to są ruchomości domowe i czym tak na prawdę różnią się od wyposażenia. Ponieważ w wielu towarzystwach musimy oddzielnie wycenić wartość wyposażenia i ruchomości, warto jest znać różnicę.
Wyposażenie domu to elementy stałe, takie jak okna, drzwi czy zabudowa, czyli wszystko to co jest przytwierdzone do murów na stałe.
Ruchomości domowe to z kolei urządzenia RTV i inne, które nie są przytwierdzone do budynku.

Sofa, meble i RTV to ruchomości domowe
Sofa, meble i RTV to ruchomości domowe

A co z antykami, czy dziełami sztuki? Przecież ich wartość w niektórych przypadkach może nawet przekraczać wartość mieszkania czy domu.
Na to również jest rozwiązanie. W niektórych towarzystwach takie rzeczy i przedmioty można również ubezpieczyć, jednak jest do nich oddzielnie wyliczane ryzyko i adekwatna do niego stawka.

Einfamilienhaus 5 Tag