ubezpieczenia

Rodzaje ubezpieczeń

Ubezpieczenia dzielimy na trzy główne dziedziny:

  • Ubezpieczenia komunikacyjne
  • Ubezpieczenia majątkowe
  • Ubezpieczenia na życie

Co możesz ubezpieczyć

Towarzystwa Ubezpieczeniowe prześcigają się z ofertą. Wymyślają co raz to nowe pakiety i są bardzo elastyczne. Ubezpieczyć można prawie wszystko, lecz nie wszystko ubezpieczyć się opłaca.
Zacznijmy od ubezpieczeń, które wykupowane są najczęściej. Ubezpieczamy auto, dom i mieszkanie, podróże, kredyty, nasze życie. Każdy z nas posiada najczęściej przynajmniej jedno z wymienionych ubezpieczeń. Ubezpieczenia te są na tyle oczywiste, że każdy ma świadomość, że w każdej chwili może je wykupić.
Ale na tym nie kończą się ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa wręcz specjalizują się w ubezpieczeniach specjalnych – i wcale nie mam tu na myśli ubezpieczeń firm, statków czy maszyn. Ubezpieczyć można… nogi – takie właśnie ubezpieczenie, na kwotę 1,8 mln dolarów kupiła znana modelka Heidi Klum. Bruce Springsteen z kolei postanowił ubezpieczyć swój głos. Pośladki – je także jak widać można ubezpieczyć, bo zrobiła to Jennifer Lopez. Ubezpieczenia te mogą wydawać się oderwane od rzeczywistości, jednak ubezpieczalnia podjęła się wyliczenia ryzyka i ustaliła składkę na te ubezpieczenia. Gdybyśmy tym ubezpieczeniom przyjżeli się bliżej, doszlibyśmy do wniosku, że wcale nie są to zachcianki gwiazd, które mogą sobie na takie szaleństwa pozwolić. Rzeczy i części ciała jakie ubezpieczają ściśle wiążą się z ich zarobkami, dlatego jest to niejako ubezpieczenie zabezpieczające ich zarobki.

Powstaje tylko pytanie, czy ubezpieczenie będzie nam się opłacało. Towarzystwa nie przepadają za drogimi autami, ponieważ ich naprawy są drogie. A co jeśli posiadamy na ten przykład Bentleya, w dodatku zabytkowego, którego wartość to 8 mln złotych, a my jeździmy nim w rajdach. Co jeśli składka za ubezpieczenie AC wyniesie np. 6 mln zł? Ryzyko szkody jest duże, a naprawa kosztowna, ubezpieczyciel też chce się zabezpieczyć i wykupienie takiej ochrony może się okazać nieopłacalne, mimo, że jest możliwe.

Jak najkorzystniej ubezpieczyć samochody i majątek?

Aby ubezpieczyć coś najkorzystniej konieczne jest poznanie oferty kilku lub nawet kilkunastu Towarzystw Ubezpieczeniowych. Dopiero kiedy mamy rozeznanie mamy pewność, że nie przepłacimy za ubezpieczenie.
Dlaczego nie wystarczy pójść do konkretnego ubezpieczyciela, którego znamy i wiemy, że jest najtańszy? Ponieważ każde towarzystwo posiada swoje taryfy i zmienia je dosyć często, a to oznacza, że towarzystwo, które jeszcze rok temu oferowało nam najniższą składkę za ubezpieczenie, wcale nie musi być najtańsze w chwili obecnej.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Niektóre z ubezpieczeń są obowiązkowe i reguluje je ustawa.

Nie jest ich dużo. Są to OC pojazdu, OC rolnika i OC budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. Tylko te ubezpieczenia reguluje ustawa i należy pamiętać, że niewykupienie takie ubezpieczenia może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Więcej o karach za brak ubezpieczenia obowiązkowego dowiesz się odwiedzając działy: ubezpieczenie OC, OC rolnika.

Może nasuwać się pytanie, dlaczego akurat te ubezpieczenia są regulowane ustawą i ich wykupienie jest obowiązkowe? Odpowiedz jest prosta. Na początek zajmijmy się ubezpieczeniem OC pojazdów mechanicznych. W całym kraju poruszają się miliony pojazdów, codziennie słyszymy o kolizjach i wypadkach, czasami są one spowodowane zbiegiem okoliczności, innym razem brawurą. Co byłoby, gdyby sprawca wypadku nie miał OC? Dla przykładu wyobraźmy sobie sytuacje w której sprawca wypadku uderza w auto poszkodowanego z taką siłą, że poszkodowany dodatkowo uderza w latarnie przy drodze. Przyjmijmy, że sprawcy i poszkodowanemu nic się nie stało, ale co z uszkodzonym autem poszkodowanego i co z latarnią, która w wyniku wypadku przewróciła się na pobocze? Tutaj wkracza właśnie OC. To z sumy gwarancyjnej tego ubezpieczenia zaspokajana jest potrzeba naprawy auta poszkodowanego, a nawet potrzeba wymiany latarni. A teraz, co jeśli sprawca wypadku nie wykupił ubezpieczenia OC? Koszt naprawy auta może osiągnąć nawet 200 000 zł lub więcej i oczywiście koszty poniesie sprawca, ale co jeśli sprawca nie posiada takiej sumy pieniędzy? Czy poszkodowany ma zostać pokrzywdzony? Dlatego właśnie OC pojazdów jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Co dokładnie dzieje się w takiej sytuacji opisuję poniżej.

Jak działają ubezpieczenia obowiązkowe?
Mimo, że wszyscy użytkownicy aut powinni posiadać OC, to jednak nie każdy stosuje się do tego przepisu. Co dzieje się w sytuacji, kiedy sprawca wypadku nie wykupił OC?
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych reguluje także działanie instytucji nazwanej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku kiedy sprawca nie posiadał OC w chwili zdarzenia wkracza UFG i to on zaspokaja roszczenia poszkodowanych. Jednak sprawca nie może się czuć spokojnie. Mimo iż UFG zakłada pieniądze za sprawcę, to jednak po wszystkim będzie on dochodził zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy.